Kody DTC

P0505 – Awaria układu sterowania jałowego

Objawy ogólnego kodu błędu P0505

 • Lampka kontrolna silnika zapala się na desce rozdzielczej .
 • Nierówna praca silnika..
 • Silnik może gasnąć.
 • Trudno uruchomić silnik

Jakie są najczęstsze przyczyny kodu P0505?

Chociaż gromadzenie się węgla w kanałach przepustnicy i / lub na wolnych obrotach zaworu sterującego jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną kodu P0505, inne możliwe przyczyny mogą obejmować:

 • Przecieki podciśnienia silnika
 • Uszkodzone, spalone, zwarte lub skorodowane przewody i / lub złącza
 • Obwody otwarte
 • Uszkodzony zawór sterujący powietrzem biegu jałowego
 • Wadliwy silnik krokowy
 • Błąd ECM. Należy pamiętać, że awaria ECM jest rzadkim zdarzeniem, a usterki należy szukać gdzie indziej przed wymianą dowolnego sterownika.

Jak naprawić kod P0505

Sprawdź „Możliwe przyczyny” wymienione powyżej. Sprawdź wzrokowo odpowiednią wiązkę przewodów i złącza. Sprawdź, czy nie ma uszkodzonych elementów i poszukaj pękniętych, zgiętych, wypchniętych lub skorodowanych styków złącza.


Aby rozwiązać problemy spowodowane kodem diagnostycznym P0505 OBD II , wykonaj następujące czynności:

 • Odłączyć zawór sterowania powietrzem biegu jałowego, a następnie uruchomić silnik. Za pomocą skanera samochodowego pobierz kody błędów i chociaż mogą pojawić się inne kody, jeśli kod P0505 nie zostanie zresetowany, oznacza to zwarcie wewnętrzne w jednym z obwodów zaworu IAC .
 • W przypadku, gdy kod powróci, przy odłączonym IAC i pracującym silniku, powinieneś sprawdzić system kabli biegnących od IAC do PCM . Upewnij się, że nie ma żadnych zepsutych, postrzępionych lub ocierających się przewodów z żadnym innym elementem. Napraw lub zmień w razie potrzeby.

P0505 Znaczenie

Ten system automatycznie kontroluje prędkość biegu jałowego silnika do określonego poziomu. Prędkość obrotową biegu jałowego kontroluje się poprzez dokładną regulację ilości powietrza, która omija przepustnicę za pośrednictwem zaworu sterowania powietrzem biegu jałowego IACV) i zaworu sterowania powietrzem dodatkowym AAC). Zawór IACV-AAC zmienia otwarcie kanału obejściowego powietrza w celu kontrolowania ilości powietrza pomocniczego. Zawór ten jest uruchamiany przez silnik krokowy wbudowany w zawór, który porusza zawór w kierunku osiowym w krokach odpowiadających sygnałom wyjściowym modułu sterującego silnika ( ECM ).
Jeden krok ruchu zaworu IACV-AAC powoduje odpowiednie otwarcie kanału obejściowego powietrza. (tzn. gdy krok postępuje, otwór jest powiększany). Otwór zaworu zmienia się, aby umożliwić optymalną kontrolę prędkości obrotowej silnika na biegu jałowym. Czujnik położenia wału korbowego (POS) wykrywa rzeczywistą prędkość obrotową silnika i wysyła sygnał do ECM . ECM następnie steruje położeniem skokową zaworu IACV-AAC, tak, że zbiega się prędkości obrotowej silnika z docelowej wartości zapamiętanej w ECM . Docelowa prędkość obrotowa silnika to najniższa prędkość, przy której silnik może pracować równomiernie. Optymalna wartość przechowywana w ECM jest określany na podstawie różnych warunków silnika, takich jak podczas rozgrzewania, zwalniania i obciążenia silnika (klimatyzacja, wspomaganie kierownicy i działanie wentylatora chłodzącego).