Kody DTC

Opis naprawy błędu P0234 – Nadmierne doladowanie silnika

Błąd OBD2 P0234 możliwe przyczyny

Przyczyny, które mogą prowadzić do ustanowienia kodu P0234, mogą być następujące:

  • Wadliwy czujnik MAP (ciśnienie bezwzględne w kolektorze dolotowym)
  • Uszkodzone, spalone, zwarte, odłączone lub skorodowane przewody i / lub złącza w obwodzie sterowania czujnika MAP
  • Uszkodzone, załamane, pęknięte lub przemieszczone przewody próżniowe
  • Wadliwa gruszka sterująca turbiny
  • Awaria mechaniczna zaworu sterującego turbiny N75
  • Zablokowany mechanizm zmiennej geometrii turbiny. Pamiętaj, że częściej zdarza się to w pojazdach, które spędzają długie okresy w magazynie lub w pojazdach, które nie są regularnie eksploatowane
  • Nieuwzględnione lub nielegalne modyfikacje układu wydechowego

Kiedy zostanie wykryty kod P0234?

Ten diagnostyczny kod usterki (DTC) P0234 zostanie ustawiony, jeśli sygnał czujnika ciśnienia doładowania jest powyżej przewidywanego zakresu.


Jakie są objawy kodu P0234?

Oprócz przechowywanego kodu usterki i podświetlanej lampki ostrzegawczej objawy kodu P0234 są prawie takie same we wszystkich aplikacjach i mogą obejmować:

  • Utrata mocy. Może to objawiać się w różnym stopniu, ale w zastosowaniach, w których odcinki kanału wlotowego są wykonane z gumy lub krzemu, nadmierne ciśnienie doładowania może spowodować pęknięcie tych odcinków lub oddzielenie się od metalowych odcinków kanału wlotowego. Kiedy to nastąpi, całe ciśnienie doładowania zostaje utracone, co powoduje poważne straty mocy.
  • W zależności od stopnia nadmiernego doładowania w większości aplikacji powstają odgłosy detonacji, które mogą przypominać stukanie łożyska, a zwłaszcza przy przyspieszeniu. Należy pamiętać, że dźwięki detonacji wskazują na poważny stan, który może potencjalnie zniszczyć silnik w bardzo krótkim czasie.
  • Nawet nieznaczne lub umiarkowane warunki doładowania mogą spowodować przegrzanie silnika. Należy pamiętać, że w zależności od zastosowania i faktycznego stopnia nadmiernego doładowania, przegrzanie silnika może powodować objawy wtórne, od przerw w zapłonie spowodowanych awarią uszczelki głowicy cylindrów do śmiertelnego uszkodzenia silnika. W niektórych przypadkach przegrzanie silnika może również spowodować przegrzanie skrzyni biegów.

Opis kodu DTC P0234 Generyczny
Zasadniczo kod DTC P0234 OBD2 wskazuje, że moduł sterowania układem napędowym (PCM) wykrył ciśnienie doładowania niebezpieczne dla układu wymuszonego indukcji silnika.

Ogólnie rzecz biorąc, silnik musi mieć podciśnienie, które jest spowodowane ruchem tłoka w dół, aby przyciągnąć powietrze i paliwo do silnika. Turbosprężarka powietrza służy do zwiększenia ciśnienia powietrza dostającego się do silnika. Proces ten znany jest jako indukcja wymuszona, w której mały, paliwooszczędny silnik może wytworzyć moc większego silnika.

Turbosprężarka jest umieszczona w linii z układem wydechowym. Wraz ze wzrostem ciśnienia doładowania wzrasta również temperatura silnika. Dlatego też silnik ma z góry określone limity, co zapobiega przyszłym awariom jakiegokolwiek elementu silnika. Po ustawieniu kodu usterki P0234 oznacza to, że limity te zostały przekroczone, dlatego zaleca się jak najszybsze wykonanie niezbędnych napraw, aby uniknąć uszkodzenia silnika lub skrzyni biegów.