Kody DTC

Opis naprawy błędu P0191 – Zakres / działanie obwodu czujnika ciśnienia szyny paliwowej

Przyczyny dla kodu OBD2 P0191 Ogólny

Kod P0191 może mieć jeden lub więcej z poniższych problemów:

  • Ciśnienie paliwa może być zbyt wysokie lub zbyt niskie.
  • Nadmierna rezystancja obwodu.
  • Próżniowe wycieki.
  • Niski poziom lub brak paliwa
  • Wadliwy czujnik ciśnienia szyny (FRP)
  • Słabe połączenie elektryczne obwodu FRP
  • Wadliwa pompa paliwa

Jak rozwiązywać problemy z kodem P0191?

Kod związany z zasięgiem / wydajnością zostanie ustawiony, gdy czujnik lub inny komponent nie będzie działał w zakresie, którego oczekuje PCM (moduł sterujący zespołu napędowego), biorąc pod uwagę bieżące obciążenie / prędkość silnika i informacje zebrane z innych czujników. Możliwe przyczyny kodów zasięgu / działania prawdopodobnie będą wadliwymi czujnikami tak łatwo, jak mogą wynikać z problemów z okablowaniem, które wpływają na działanie danego czujnika lub komponentu, co oznacza, że ​​w przypadku P0191 ważne jest uwzględnienie wszystkich czujniki i komponenty jako część obwodu sterującego, do którego odnosi się kod.

Możliwe rozwiązania kodu DTC P0191 Generic
Aby rozwiązać kod diagnostyczny P0191 OBD II należy najpierw upewnić się, że nie posiadamy kodu związanego z pompą paliwową. Jeśli to zrobisz, zdiagnozuj najpierw ten kod, ponieważ może on być przyczyną kodu P0191. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy występują problemy początkowe.

Jeśli nie, należy zlokalizować czujnik ciśnienia w szynie paliwowej (FRP) i sprawdzić wzrokowo, czy przewody i ich złącza nie są poparzone lub przetarte. W razie potrzeby zmienić.

Zbadaj zaciski wewnątrz złączy, sprawdź, czy nie są stopione lub czy nie mają koloru zielonego w porównaniu z kolorem metalu, który jest ogólnie dostępny. Jeśli mają one którąkolwiek z tych cech, można użyć elektrycznego środka do czyszczenia styków lub roztworu zawierającego 91% alkoholu i szczotką oczyścić końcówki, lub wymienić je.
Sprawdzić szczelność węża podciśnieniowego podłączonego do kolektora dolotowego. Zmień go w razie potrzeby.
Przy użyciu skanera najlepiej usunąć kod P0191 i sprawdzić, czy kod ten pojawi się ponownie. Jeśli tak, można zmienić czujnik FRP (ciśnienia w szynie paliwowej) i sprawdzić połączenia modułu sterowania układu napędowego (PCM).

 

Opis kodu DTC P0191 Ogólny
Czujnik FRP (Fuel Rail Pressure) jest czujnikiem przeponowym, który mierzy zmiany ciśnienia między listwą paliwową a ciśnieniem atmosferycznym i wysyła sygnał do PCM (Powertrain Control Module) odpowiadający odczytowi ciśnienia na listwie paliwowej.

Moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykorzystuje ten sygnał do sterowania czasem wtrysku i do korygowania szerokości impulsu dla wymaganej dawki paliwa we wszystkich warunkach prędkości i obciążenia.

Za pomocą regulatora objętości paliwa, czujnik ciśnienia w szynie paliwowej (FRP) tworzy zamknięty układ regulacji ciśnienia paliwa. W przypadku awarii elektrycznej tego czujnika następuje wyłączenie pompy wtryskowej paliwa.