Kody DTC

Opis naprawy błędu P0326 – Zakres / działanie obwodu czujnika spalania stukowego

Przyczyny dla kodu błędu OBD2 P0326

Kod P0326 może być spowodowany przez jedną z tych usterek:

  • Wadliwy czujnik spalania stukowego
  • Poluzowany czujnik (bardzo ważne aby czujnik był przykręcony do silnika odpowiednim momentem)
  • Obwód czujnika słabe połączenie elektryczne
  • Wiązka czujnika jest otwarta lub zwarta
  • Uszkodzony moduł sterujący silnika (ECM)

P0326 Uwagi techniczne

Kod P0326 oznacza, że ​​czujnik spalania stukowego nie działa prawidłowo. Problemy z czujnikiem stukowym nie powodują problemów z wydajnością silnika. Wymiana czujnika stukowego zwykle rozwiązuje problem.


Kiedy zostanie wykryty kod P0326?

Nadmiernie niskie lub wysokie napięcie z czujnika jest wysyłane do modułu sterującego silnika (ECM)


Opis kodu DTC P0326

Czujnik detonacji (KS) znajduje się nad silnikiem i jest przeznaczony do przedwczesnych zapłonów mieszanki paliwowej. Gdy tylko pojawia się wypadanie zapłonu, czujnik wytwarza sygnał w postaci napięcia. Sygnał ten jest wysyłany do modułu sterowania układem napędowym (PCM), który opóźnia zapłon. To chroni silnik.

Czujnik KS w środku to kryształ piezoelektryczny. Służy do wytwarzania napięcia stałego (prądu zmiennego) pod wpływem wibracji. Ten czujnik przekształca zmiany na sygnał elektryczny. PCM nie wysyła napięcia referencyjnego do czujnika KS, lecz tworzy własne napięcie.

Gdy ustawiony jest kod diagnostyczny P0326 OBDII, oznacza to, że PCM znalazł problem z czujnikiem KS lub jego obwodami. Ponieważ niektóre pojazdy są wyposażone w dwa czujniki detonacji, kod ten odnosi się do czujnika numer 1, bank 1.