Kody DTC

Opis naprawy błędu P0320 – Obwód wejściowy prędkości obrotowej silnika

Przyczyny dla kodu błędu OBD2 P0320

Kod P0320 może być spowodowany przez jedną z tych usterek:

  • Wadliwy czujnik położenia wału korbowego
  • Wadliwe okablowanie lub połączenie z czujnikiem położenia wału korbowego
  • Wadliwy czujnik położenia wałka rozrządu
  • Wadliwe okablowanie lub połączenie z czujnikiem położenia wałka rozrządu
  • Wadliwy czujnik prędkości zapłonu / dystrybutora
  • Wadliwe okablowanie lub połączenie z czujnikiem prędkości zapłonu / dystrybutora
  • Wadliwy ECM

Jak naprawić kod P0320

Sprawdź „Możliwe przyczyny” wymienione powyżej. Sprawdź wzrokowo odpowiednią wiązkę przewodów i złącza. Sprawdź, czy nie ma uszkodzonych elementów i poszukaj pękniętych, zgiętych, wypchniętych lub skorodowanych styków złącza.


Kiedy zostanie wykryty kod P0320?

Kod P0321 jest wyzwalany, gdy moduł sterujący silnika (ECM) wykryje, że sygnał jest poza zakresem.


Opis kodu DTC P0320

Czujnik CKP (Crankshaft Position Sensor) wysyła informację o pozycji lub czasie wału korbowego do PCM (Powerrain Control Module). Informacja ta jest wykorzystywana w obrotach silnika.

Natomiast CMP (Camshaft Position Sensor) informuje PCM o dokładnej pozycji wałka rozrządu, jak również o czasie jego ustawienia.

W przypadku wystąpienia problemu elektrycznego w jednym z tych obwodów, PCM ustawia kod DTC P0320 OBD2. Należy pamiętać, że ten kod błędu odnosi się tylko do problemu elektrycznego.

P0320 Znaczenie

Czujnik uszkodzenia zapłonu służy do sprawdzania, czy zapłon iskrowy występuje prawidłowo, czy nie, a także służy do napędu obrotomierza. Czujnik monitoruje różnicę napięcia między rezystancją w obwodzie akumulatora cewki zapłonowej. Gdy cewka zapłonowa działa prawidłowo, prąd elektryczny przez rezystancję jest wykrywany jako spadek napięcia. Potwierdza to każde zdarzenie zapłonu za pomocą czujnika wału korbowego i czujnika wałka rozrządu. Jeśli moduł sterujący silnika ( ECM ) wykryje awarię, zapłon nie jest możliwy, więc silnik nie uruchomi się. Jeśli nie ma sygnału zapłonu dla z góry określonego cyklu dla jednej lub dwóch cewek zapłonowych, oznacza to uszkodzenie obwodu cewki zapłonowej.