Kody DTC

Opis jak naprawić błąd P0236 – Zakres / wydajność obwodu A turbosprężarki

Jakie są najczęstsze przyczyny kodu P0236?

Kod DTC P0236 może mieć wiele przyczyn. Oto niektóre z najczęstszych.

  • Wycieki powietrza – Jeśli wystąpią wycieki w kolektorze dolotowym lub turbosprężarce  lub chłodnicy powietrza doładowującego, ciśnienie nie narasta prawidłowo.
  • Wastegate – Jeśli przepustnica turbosprężarki jest zablokowana lub przecieka, ciśnienie doładowania nie będzie się prawidłowo budować lub zwalniać.
  • Uszkodzona turbosprężarka – Zużyte lub źle nasmarowane łożyska, brak łopat wirnika lub inne problemy z turbosprężarką mogą uniemożliwić budowanie ciśnienia tak szybko, jak tego oczekuje ECM.
  • Problemy elektryczne – wtargnięcie wody lub korozja mogą zmienić sygnał czujnika doładowania w ECM.
  • Wadliwy czujnik – czujniki ciśnienia są zwykle dość niezawodne, ale awarie sie zdarzają

Kiedy zostanie wykryty kod P0236?

Ten diagnostyczny kod usterki (DTC) P0236 zostanie ustawiony, jeśli sygnał czujnika ciśnienia doładowania jest powyżej przewidywanego zakresu.


Opis kodu DTC P0236 Generic

Podobnie jak w przypadku silników wolnossących, silniki wyposażone w turbosprężarki muszą posiadać dokładne pomiary przepływu powietrza, temperatury i gęstości w celu prawidłowego obliczenia wtrysku paliwa, a w przypadku silników benzynowych – czasu zapłonu. Z tego powodu moduł ECM (Engine Control module) wykorzystuje kilka czujników do ciągłego wykonywania tych obliczeń.

Rzeczywiste ciśnienie w kolektorze dolotowym jest mierzone za pomocą czujnika MAP (Manifold Absolute Pressure). Jeśli ECM wykryje, że zmierzone ciśnienie jest wyższe niż ciśnienie oczekiwane, ustawiany jest kod diagnostyczny P0236 OBDII. Należy zauważyć, że kod ten musi zostać jak najszybciej skorygowany, aby zapobiec przyszłym szkodom w przeliczniku katalitycznym i ryzyku przekarmienia.