Kody DTC

Opis naprawy błędu P0222 – CZUJNIK POŁOŻENIA PRZEPUSTNICY

Jakie są najczęstsze przyczyny kodu P0222?

Najczęstsze przyczyny kodu P0222 mogą obejmować:

  • Uszkodzone, zwarte lub skorodowane przewody i złącza
  • Uszkodzony TPS lub czujniki pedału
  • Źle wyregulowane czujniki TPS
  • Zużycie mechaniczne czujnika TPS i / lub korpusu przepustnicy
  • Osady węgla w korpusie przepustnicy, które utrudniają ruch tarczy przepustnicy
  • Chociaż zdarzają się awarie ECM, jest to rzadkie zdarzenie, a usterki należy szukać gdzie indziej przed wymianą jakiegokolwiek sterownika

Kiedy zostanie wykryty kod P0222?

Zbyt niskie napięcie z czujnika położenia przepustnicy (TPS) jest przesyłane do modułu sterującego silnika (ECM).


Możliwe rozwiązania kodu DTC P0222 Generyczne
Przy rozwiązywaniu kodu DTC P0222 OBDII należy wziąć pod uwagę:

Sprawdź czujnik położenia przepustnicy (TPS). Sprawdź jego złącze, jak również przewody związane z czujnikiem. Jeśli jakieś przewody są zużyte lub spalone, należy je naprawić lub wymienić.
Sprawdzić napięcie czujnika TPS, a następnie odnieść się do specyfikacji. Jeśli napięcie nie jest zgodne ze specyfikacją lub jest zbyt niskie, należy wymienić czujnik.
Jeśli ostatnio zmieniono czujnik położenia przepustnicy, może on zostać źle wyregulowany. W celu prawidłowego ustawienia należy zapoznać się z instrukcją montażu.
Jeśli nie występują żadne objawy, problem może być przerywany. Wyczyść kod i jeśli wróci, upewnij się, że system kablowy jest w dobrym stanie. W razie potrzeby należy zmienić czujnik TPS.


Opis kodu DTC P0222 Generyczny
Kod diagnostyczny P0222 OBDII jest ustawiany po wykryciu przez ECM  napięcia sygnału z TPS (Throttle Position Sensor), które jest poniżej ustalonego zakresu. W zależności od modelu pojazdu, dolna granica wynosi od 0,17 do 0,20 V.

Generalnie, odchylenie napięcia większe niż 10% napięcia referencyjnego spowoduje zapisanie kodu i zaświecenie kontrolki Check Engine.