Kody DTC

Opis naprawy błędu P0203 – Awaria obwodu 3 wtryskiwacza Cylinder 3

Błąd OBD2 P0203  możliwe przyczyny

Przyczyny, które mogą prowadzić do ustanowienia kodu P0203, mogą być następujące:

  • Wadliwy wtryskiwacz paliwa 3
  • Wiązka przewodów wtryskiwacza paliwa 3 jest otwarta lub zwarta
  • Niewłaściwe połączenie elektryczne obwodu 3wtryskiwacza paliwa
  • Uszkodzony sterownik silnika ECM

Kiedy zostanie wykryty kod P0203?

P0203 jest ustawiany, jeśli moduł sterujący silnika (ECM) wykryje niski lub wysoki spadek napięcia lub rezystancję na wtryskiwaczu 3.


Możliwe rozwiązania kodu DTC P0203

Aby rozwiązać problemy związane z kodem błędu P0203 OBD II należy wykonać następujące czynności:

Za pomocą cyfrowego miernika Volt-Ohm Meter sprawdza rezystancję wtryskiwacza. Następnie porównuje te wyniki ze specyfikacją. Jeśli nie jest to zgodne ze specyfikacją, należy wymienić wtryskiwacz.
Sprawdzić napięcie na złączu wtryskiwacza. Powinno być co najmniej 10 voltów.
Upewnij się, że złącze nie jest fizycznie uszkodzone. Należy również sprawdzić przewody, mogą one być uszkodzone, naprawić lub wymienić w razie potrzeby.
Za pomocą testera wtryskiwaczy należy aktywować wtryskiwacz, aby sprawdzić jego działanie. Jeśli nie masz dostępu do testera wtryskiwaczy, zmień pozycję wtryskiwacza. Jeśli kod się zmieni, problemem jest wtryskiwacz.
Kontynuować wymianę wtryskiwacza paliwa.


Opis kodu DTC P0203 Ogólny
Układ paliwowy wyposażony jest w wtryskiwacze. Wtryskiwacze te posiadają cewkę elektromagnetyczną, która jest zasilana i podnosi zawór wewnątrz wtryskiwacza w celu rozprowadzenia paliwa do silnika. Generalnie, na jednym z dwóch biegunów wtryskiwacza znajduje się zasilanie akumulatorowe. Gdy wymagany jest wtrysk, sterownik ECM (Powerrain Control Module) uziemia drugi terminal. To uzupełnia obwód wtryskiwaczy.

Kod diagnostyczny P0203 OBDII jest ustawiany, gdy ECM wykryje usterkę w obwodzie wtryskiwaczy paliwa numer 3. Ta usterka jest spowodowana tym, że ECM poleca iniektorowi włączenie lub wyłączenie, ale nie obserwuje odpowiedniej zmiany napięcia.