Kody DTC

Opis naprawy błędu P0343 – Wysokie wejście obwodu czujnika wałka rozrządu „A”

Przyczyny kodu OBD2 P0343 Ogólne

Powody, dla których ustawiono kod usterki P0343 OBD2, to:

  • Możliwe, że przewody do czujnika położenia wałka rozrządu (CMP) znajdują się zbyt blisko przewodów  od świecy zapłonowej, co może mieć wpływ na zakłócenia sygnału.
  • Połączenie elektryczne między czujnikiem położenia wałka rozrządu a ECM może być słabe.
  • Wiązka czujnika położenia wałka rozrządu jest otwarta lub zwarta
  • Pierścień reluktora może być uszkodzony
  • Czujnik położenia wałka rozrządu może być uszkodzony
  • Słaby akumulator

P0343 Uwagi techniczne

Czasami i w niektórych modelach niskie napięcie akumulatora lub słaby rozrusznik może wyzwolić kod czujnika położenia wałka rozrządu.


Kiedy zostanie wykryty kod P0343?

Sygnał czujnika położenia wałka rozrządu przesłany do modułu sterującego silnika (ECM) jest zbyt wysoki


Możliwe rozwiązania kodu DTC P0343 Ogólne

Kroki, które należy wykonać, aby rozwiązać problem z kodem usterki P0343 OBD II,  są następujące:

  • Sprawdź wzrokowo czujnik CMP . Sprawdź, czy jest dobrze podłączony. Sprawdza również wszystkie kable związane z czujnikami pod kątem uszkodzeń, takich jak zużycie lub korozja, w razie potrzeby napraw lub zmian.
  • Przeprowadzić test rezystancji czujnika położenia wałka rozrządu . Jeśli w wyniku tego otrzymasz 0 omów, czujnik prawdopodobnie jest uszkodzony.
  • Sprawdź sygnał za pomocą oscyloskopu. Jeśli nie masz dostępu do jednego, możesz przełączyć multimetr w tryb CAV, po włączeniu powinien on wynosić 20 mV.
  • Zmień czujnik CMP .

P0343 Opis układu

Czujnik położenia wałka rozrządu jest urządzeniem elektronicznym stosowanym w silniku do rejestrowania prędkości obrotowej wałka rozrządu. Informacje te są wykorzystywane przez moduł sterujący silnika ( ECM ) do sterowania zapłonem i wtryskiem paliwa. Czujnik położenia wałka rozrządu wykrywa wycofanie wałka rozrządu (wlot) w celu zidentyfikowania określonego cylindra. Czujnik położenia wałka rozrządu wykrywa położenie tłoka. System czujników składa się z części obrotowej, zwykle tarczy, a także części statycznej, rzeczywistego czujnika.
Gdy silnik pracuje, wysokie i niskie części zębów powodują zmianę szczeliny z czujnikiem. Zmieniająca się szczelina powoduje zmianę pola magnetycznego w pobliżu czujnika. Zmiana pola magnetycznego powoduje zmianę napięcia z czujnika.
Gdy układ czujnika położenia wału korbowego (POS) przestanie działać, czujnik położenia wału rozrządu zapewnia różne sterowanie częściami silnika, wykorzystując taktowanie sygnałów identyfikacyjnych cylindra.