Kody DTC

P0157 Czujnik O2 (Bank 2 Czujnik 2) – niskie napięcie

Objawy kodu błędu P0157 Ogólne

  • Lampka kontrolna silnika jest włączona na desce rozdzielczej.
  • Problemy z osiągami silnika.

Przyczyny kodu OBD2 P0157 Generyczny
Kod diagnostyczny P0157 OBD II oznacza, że wystąpił jeden lub więcej z poniższych problemów:

  • Wyciek powietrza w rurze wydechowej tuż przed czujnikiem tlenu.
  • Złącze czujnika tlenu (O2) może być uszkodzone.
  • Obwód sygnałowy czujnika tlenu może być zwarty do masy.
  • Czujnik tlenu może być zanieczyszczony paliwem lub nawet czynnikiem chłodniczym.
  • Czujnik tlenu może być uszkodzony.

Opis kodu DTC P0157 Generyczny
Kod DTC P0157 odnosi się do usterki czujnika O2 (czujnika tlenu) znajdującego się w banku 2 tuż za katalizatorem (TWC).

Trójdrożny katalizator (TWC) służy do kontroli emisji spalin, tzn. możesz czyścić spaliny, jeśli chcesz. PCM (Powertrain Control Module) wykorzystuje sygnał wysyłany przez czujnik tlenu numer 2 do monitorowania sprawności katalizatora. Jeśli moduł sterowania układu napędowego nie widzi różnicy w jakości spalin pomiędzy czujnikami tlenu, oznacza to, że katalizator nie działa prawidłowo.

Należy wyjaśnić, że ten kod diagnostyczny nie oznacza, że katalizator jest wadliwy, ponieważ narzędzie to może być bardzo mało uszkodzone.

Zasadniczo jednak napięcie sygnałowe wytwarzane przez czujnik tlenu na stanowisku nr 2 znajduje się poniżej wartości uznawanej za normalną dla tego czujnika.

O2 ma cztery przewody; jeden dostarcza sygnał odniesienia 5 V, jeden dla uziemienia, jeden dla obwodu zasilania i jeden dla elementu grzejnego czujnika tlenu. Gdy zmienia się zawartość tlenu, zmienia się również rezystancja w obwodzie sygnałowym czujnika. Ta zmienna rezystancja wpływa na 5 V w obwodzie sygnału odniesienia. Moduł sterowania mechanizmem napędowym (PCM) monitoruje ten sygnał i w ten sposób określa, czy katalizator działa prawidłowo. Jeśli PCM stwierdzi, że napięcie sygnałowe czujnika tlenu 2 nie działa w ustawionym stopniu, ustawiany jest kod błędu P0157 OBD2.