Kody DTC

Opis naprawy błędu P0065 – Sterowanie wtryskiem dodatkowego powietrza

Przyczyny dla kodu OBD2 P0065 Ogólny

Przyczyny przechowywania kodu diagnostycznego P0065 OBDII są następujące

  • Wadliwy przekaźnik sterujący wtryskiwacza
  • Uszkodzony elektrozawór sterowania wtryskiwaczem wspomaganym powietrzem
  • Wiązka elektromagnetycznego zaworu sterującego wtryskiwacza pneumatycznego jest otwarta lub zwarta
  • Nieprawidłowe połączenie elektryczne w obwodzie elektrozaworu sterowania wtryskiwaczem wspomaganym powietrzem
  • Być może wtryskiwacz lub węże mają nieszczelności próżniowe.
  • Bezpiecznik lub przekaźnik może być uszkodzony.

Najpierw zdiagnozuj kod P0065
Sprawdź „Możliwe przyczyny” wymienione powyżej. Sprawdź wzrokowo odpowiednią wiązkę przewodów i złącza. Sprawdź uszkodzone elementy i poszukaj zepsutych, zgiętych, wypchniętych lub skorodowanych zacisków.

 

Opis kodu DTC P0065 Generic
W celu poprawy parowania paliwa w zimnym silniku, niektórzy producenci pojazdów wdrożyli wspomagany powietrzem układ wtrysku paliwa. W tym systemie powietrze napływające przed płytą dławiącą jest zasysane i przesyłane do wtryskiwaczy paliwa przez węże lub rury w kolektorze dolotowym. Paliwo jest wtryskiwane w normalny sposób, za pomocą impulsów elektrycznych z modułu sterowania silnikiem (ECM) do małej komory. W komorze tej podciśnienie w kolektorze zasysa powietrze i obraca się paliwo.

W zależności od konstrukcji układu, układ może być sterowany przez dedykowany zawór elektromagnetyczny lub jałowy zawór regulacji prędkości obrotowej. ECM zwiększa wspomaganie powietrzem, gdy silnik jest zimny i pracuje na biegu jałowym, aby zmaksymalizować efekt podciśnienia w silniku. Ale przy wyższych temperaturach i otworach przepustnicy, system wspomagania powietrza nie jest aktywny.

ECM monitoruje system wspomagania powietrza poprzez czujnik stosunku powietrza do paliwa (AFR). Jeśli wykryje, że system nie działa prawidłowo i przepuszcza za dużo lub za mało powietrza, zostanie ustawiony kod DTC P0065 OBD2.