Kody DTC

P0335 Czujnik A położenia wału korbowego – usterka

błąd p0335 code

Przyczyny kodu OBD2 P0335 Generyczny

Przyczyny, dla których można ustalić kod diagnostyczny P0335 OBDII, są następujące:

  • Złącze czujnika położenia wału korbowego (CKP) mogło zostać uszkodzone.
  • Być może pierścień impulsatora nie obraca się lub jest uszkodzony.
  • Wyjście czujnika położenia wału korbowego (CKP) może być zwarte do masy lub napięcia.
  • Pasek zębaty może być uszkodzony.
  • Uszkodzony czujnik CKP.

Kiedy zostanie wykryty kod P0335?

Sygnał czujnika położenia wału korbowego (POS) nie jest wykrywany przez elektroniczny moduł sterujący (ECM) podczas pierwszych kilku sekund rozruchu silnika


Jakie są objawy kodu P0335?

Jeśli ECU nie może wykryć sygnału CKP, ustawi diagnostyczny kod usterki (DTC), DTC P0335 – Awaria obwodu czujnika położenia wału korbowego i zaświeci lampkę MIL lub CEL (lampka kontrolna awarii lub sprawdź lampkę silnika). Bez sygnału CKP mogą wystąpić warunki braku startu lub przeciągnięcia.

W zależności od roku, marki i modelu ECU może być w stanie wykorzystać CMP (czujnik położenia wałka rozrządu) do oszacowania prędkości i położenia silnika, więc silnik będzie pracował, ale nie będzie w pełni wydajny. W takim przypadku może wystąpić trudny rozruch, szorstki bieg jałowy lub słabe przyspieszenie.

  • Sprawdzić, czy lampka kontrolna silnika jest włączona.
  • Pojazd nie może się uruchomić.
  • Moc silnika jest ograniczona.
  • Wysokie zużycie paliwa.

Opis kodu DTC P0335 Generyczny
Czujnik położenia wału korbowego CKP (Crankshaft Position Sensor) określa pozycję wału korbowego, a następnie przesyła tę informację do PCM (Powerrain Control Module). Biorąc pod uwagę model pojazdu, moduł sterowania układu napędowego (PCM) może wykorzystać te informacje do prawidłowego zsynchronizowania iskry i, w innych przypadkach, wykrycia nieprawidłowego zapłonu.

Czujnik położenia wału korbowego (CKP) jest stabilny i działa w połączeniu z pierścieniem fonicznym, który jest przymocowany do wału korbowego. Pierścień magnetyczny/zębaty przechodzi przed czujnikiem CKP i tworzy pole elektromagnetyczne. Z kolei to pole magnetyczne jest przetwarzane przez czujnik CKP w celu wytworzenia sygnału napięcia fali kwadratowej, który moduł sterowania układu napędowego interpretuje jako położenie wału korbowego.

W przypadku, gdy moduł sterowania układu napędowego wykryje, że nie występują impulsy wału korbowego lub występują problemy z impulsami w obwodzie wyjściowym, ustawiany jest kod DTC P0335 OBD2.