Kody DTC

P0113 Czujnik temp. powietrza wlotowego – wysoki sygnał wejściowy

błąd p0113 code

Przyczyny ogólnego kodu awarii P0113

W zależności od roku, marki i modelu kod DTC P0113 może mieć wiele przyczyn. Oto niektóre z najczęstszych.

  • Wadliwy czujnik IAT – podobnie jak w przypadku wszystkich elementów półprzewodnikowych, czujnik IAT może przestać działać prawidłowo, z powodu procesów produkcyjnych lub uszkodzenia.
  • Zanieczyszczony czujnik – jeśli czujnik IAT jest szczególnie zabrudzony, na przykład z powodu źle zainstalowanego filtra powietrza lub nadmiernego przedmuchu wentylacji skrzyni korbowej (PCV), czułość czujnika może ulec pogorszeniu i nie zareaguje tak szybko na zmiany temperatury.
  • Przechowywanie pojazdu – pojazdy są szczególnie podatne na uszkodzenia gryzoni. Budujących gniazda, gryzonie mogą gryźć przewody, między innymi przerywając obwody krytyczne dla pracy silnika.

Diagnozowanie DTC P0113 nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Sam czujnik jest prosty w obsłudze, co ułatwia jego analizę. Z drugiej strony, jeśli musisz wykryć przerwę lub zwarcie w wiązce przewodów, zajmie to trochę czasu i cierpliwości. W zależności od roku, marki i modelu, IAT może być w rozsądnej cenie, w wielu przypadkach tańszy niż 100 PLN, ale jeśli jest on częścią czujnika MAF, cena znacznie wzrośnie.


Opis kodu DTC P0113 Ogólny

Czujnik IAT (temperatura powietrza dolotowego) jest termistorem, co w zasadzie oznacza, że ​​mierzy temperaturę powietrza poprzez wykrywanie zmian oporu rezystora w strumieniu powietrza . Zwykle znajduje się gdzieś w kanale powietrza dolotowego, ale w niektórych aplikacjach może być umieszczony w kolektorze dolotowym. Zazwyczaj jest to czujnik dwu przewodowy zasilany 5-woltowym przewodem odniesienia (który działa również jako przewód sygnałowy) z ECM (moduł sterujący zespołu napędowego) i przewód uziemiający. Gdy powietrze przepływa przez czujnik, rezystancja zmienia się. Ta zmiana rezystancji wpływa odpowiednio na 5 woltów dostarczanych do czujnika. Zimniejsze powietrze powoduje wyższą rezystancję i wyższe napięcie sygnału, a cieplejsze powietrze niższe rezystancję i niższe napięcie sygnału. PCM monitoruje tę zmianę w 5 woltach i oblicza temperaturę powietrza. Jeśli ECM wykryje napięcie wykraczające poza normalny zakres działania czujnika, P0113 zostanie ustawiony.